Skip to content

Bardův příběh: část V. – Loki

Září 24, 2009
by

Stejně jako Heimdal, mate tzv. odborníky na severskou mytologii po celá staletí i bystrý Loki. Byl identifikován jako skandinávský Héfaistos, kulhající kovář olympských bohů, ale žádný z nich zatím jeho jméno úspěšně nerozluštil. Kupodivu.

Loki se překládá jako „zámek“, „víko“ a „konec“ z indoevropského kořene *LUK (=„něco zavřít“). I když to dává smysl, protože Loki je příčinou konce světa při každoročním ragnaröku, není to překlad úplný. Indoevropské *LUK může rovněž znamenat „blesk“ a „ke světlu“, a to dává mnohem větší smysl, vzhledem ke skutečnosti, že Loki je vždy naháněn Tórem („hromem“). Loki je pozdějším bohem větru a ohně a je kovářem bohů.

Ve vztahu k Heimdalovi je přesným opakem: Heimdal je prostředníkem mezi nebem a zemí, zatímco Loki způsobuje válku mezi nebem a zemí. Heimdal je požehnání, kdežto Loki je zkaženost. Heimdal světy otevírá, zatímco Loki je ukončuje a zavírá. Heimdalova duha zvěstuje milosrdenství bohů, zatímco Lokiho plamen se tiše plíží po okolí, mazaně a plný zrady, až dokud nevzplane ve vše stravující oheň, jako blesk, který uhodí do země. Heimdal přináší dary od mrtvých (= světlých elfů), zatímco Loki od skřítků (= temných elfů). Heimdal je bílý, čistý a klidný mír v hrudi lidstva, ostražitý strážce nebe, kdežto Loki je divoké rozrušení, které se hromadí a propuká ve stravujícím plameni vášně. Heimdal je naivní bůh, zatímco Loki je zřejmě nejbystřejším ze všech. Heimdal je loajální a spolehlivý, zatímco Loki je nevěrný a zcela nedůvěryhodný. Loki krade náhrdelník Freje, zatímco Heimdal jí ho přináší zpět.

Z mytologie se dovídáme, že Heimdal sestoupil ke stráži mostu do Helu, když byl poslán zachránit Idunn, ale ve skutečnosti to byl Loki, kdo ji osvobodil. Na druhou stranu, Heimdal jako Hermód  je vyslán zachránit Baldra (alias Bragiho), manžela Nanny (alias Idunn). Někoho by to mohlo poplést, ale fakt je ten, že Heimdal a Loki jsou jedním bohem. Zkrátka představují protikladné síly ve stejném bohu!

Loki je bůh, ale stále je to on, kdo zachraňuje Idunn, což je úkol, o kterém víme (z řecké mytologie), že byl určen pro Iris (= Freyju), ženský protějšek Herma (= Ódina), nebo pro bohyni (anebo kněžku) vydávající se za Iris. Herma následují mrtví muži do Hádu (= Helu), ale za mrtvé ženy má zodpovědnost Iris.

Ve skandinávské mytologii to provádí Loki. Rovněž rodí Sleipniho, koně, kterého potřebuje pro přechod do Helu, a nejméně při jedné příležitosti se obléká jako žena. V opozici k vousatému Heimdalovi není nepravděpodobné, že Loki byl původně bohyní a zdá se, že božstvo Heimdal-Loki mohlo být skandinávským hermafroditem (oboupohlavním dítětem Herma a Afrodity) a Loki představuje ženskou část.

Při ragnaröku se Heimdal a Loki navzájem zabijí: bílý bůh (Bělbog) zabíjí černého boha (Černoboga) a naopak, jak se protichůdné síly usmiřují na konci každého solárního roku, aby mohl nový rok začít od začátku.

Heimdal stvořil člověka, ale je také naším Lokim (zde: „koncem“), protože je Chronosem („časem“) a člověk nedokáže přežít čas.

Varg „šedý“ Vikernes
23.9. 2006 (Tromsø, Norsko)

Compesce Mentem
(„Kroť svou mysl.“)

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. Wolf permalink
  Říjen 8, 2009 14:34

  Autorem je Varg Vikernes, takže případné požadavky přímo na něj :o) Ze zkušenosti vím, že u svých článků nikdy neuvádí prameny, z nichž případně vychází.

 2. sezax permalink
  Říjen 8, 2009 13:50

  Zajímavý článek. Od raného dětství se zajímám o pohanskou mytologii, hlavně o germánskou a antickou, ale se spoustou myšlenek obsažených v tomto článku jsem se nikdy nesetkal (poprosil bych autora o kartotéku zdrojů, čistě ze zájmu).

  Trochu mi tu chybí motiv homosexuality, který je s osobou Lokiho (a částečně i Odina) neodmyslitelně spjat.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: