Skip to content

Kult peněz

Srpen 28, 2009
by

kult penezKonzum, jdoucí ruku v ruce s globalizací a multikulturou, patří k nejhorším věcem, které sužují lidstvo ve stále větší míře. Nedílnou součástí konzumu je kult peněz, tedy bezmezná honba za penězi. Ne, že by lidé v minulosti netoužili po bohatství, ale pravděpodobně je i toto dnes směřováno do větší krajnosti než dříve.

Mít hodně peněz je hezká věc, která velice usnadňuje život a jen blázen by se této myšlenky vzdával. Je však otázkou, co je všechno člověk schopen pro peníze obětovat. Ono se pak může stát, že přes honbu za dalšími příjmy člověk si těžce vydělaných peněz ani nestíhá užít, nebo nakonec zjistí, že je stejně vynaloží za věci, které jsou mu naprosto k nepotřebě. Zkrachovalé rodinné vztahy a sociální vazby, psychické problémy, z lidí se stávají svině bez zábran atd. To všechno a mnoho dalšího špatného naši společnosti přináší tato bezmezná touha po úspěchu, vyjádřená naditou peněženkou.

Pokud jsou peníze prostředkem ke spokojenému žití je vše v pořádku. Stane-li se však z nich nové náboženství, jedná se o nejhorší věc co člověka a společnost může potkat. Náboženství peněz totiž postrádá jakékoliv morální hodnoty a lidi degraduje na úroveň účetní položky. Přirozené intelektuální autority nahrazují ti nejbohatší, bez špetky zásadovosti a lidskosti. Už i malé děti se navzájem posuzují dle majetnosti svých rodičů, a to mnohokrát jen domnělé. Mnoho jedinců je schopno se extrémně zadlužit jen pro krátkodobou možnost být „na vrcholu.“ Penězi je měřeno již téměř vše a podle bohatství se i společnost stále více třídně dělí. Stav země je hodnocen dle HDP a ne podle toho jak bezpečně a spokojeně se v ní obyvatelům žije. O úplatnosti politiků a úředníků škoda mluvit.

„Láska k penězům je kořen veškerého zla.“ To se můžeme již dočíst v bibli a dnes tomu není jinak. Kvůli barevným papírkům se lidé vraždí a okrádají , ženy prodávají a státy vedou války. Jimi jsme drženi na obojku a zbavováni smyslu pro morálku a realitu. Čím více společnost propadá konzumu, tím se vodítko zkracuje a ubývá naši svobody. Bez prostředků se samozřejmě důstojně žít nedá, ale honba za nimi nám nesmí zatemnit mysl a zbavit nás rozumného uvažování , lidskosti a hrdosti.

ilustrační foto: zdroj

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: